víkendovka

Priatelia Zeme - SPZ postavili v Bratislave nové komunitné kompostoviská

18.12.2018

Bratislavčania dostali od Priateľov Zeme – SPZ predvianočný darček. V období od 6. do 14.12.2018 na území Bratislavy vybudovali 25 nových komunitných kompostovísk. Umožnili tak začať triediť biologické odpady pre 308 domácností, čo je vyše 1000 ľudí. Tí spolu každý rok vytriedia a skompostujú približne 70 ton odpadu, ktorý neskončí zbytočne v spaľovni odpadov.

V komunitných kompostoviskách sa budú kompostovať výlučne surové rastlinné zvyšky (zvyšky z čistenia ovocia a zeleniny + biologický odpad z údržby zelene v okolí kompostoviska). Každé kompostovisko má svojho správcu, ktorý bude na jeho správny chod dohliadať. Celý budúci rok pomôžu s ich prevádzkou aj experti Priateľov Zeme – SPZ.

Projekt podpory komunitného kompostovania v Bratislave je peknou ukážkou, ako môže úspešne spolupracovať občianske združenie (Priatelia Zeme – SPZ), samospráva (Kancelária pre participáciu verejnosti Bratislava – Nové Mesto a Magistrát hlavného mesta SR Bratislava) a súkromná spoločnosť (JRK Slovensko).

Priatelia Zeme – SPZ sa zúčastnili brigády pri komunitnom kompostovisku v Bratislave

12.08.2017

Komunitné kompostovisko na Homolovej ulici v Bratislave vybudovali Priatelia Zeme – SPZ v spolupráci s OZ Žime krajšie približne pred 1 rokom. Odvtedy sa na spoločnom kompostovaní podieľa približne 15 domácností. Túto sobotu sa konala pri kompostovisku brigáda, ktorej cieľom bolo premiešať kompost a upraviť pravidlá kompostovania v tejto komunite. Za Priateľov Zeme – SPZ sa brigády zúčastnili Lenka Beznáková a Branislav Moňok. Poskytli účastníkom potrebné informácie o správnom kompostovaní, zabezpečili pre nich drevnú štiepku, pomohli pri prekopávaní kompostu a navrhli rozšírenie kompostoviska o ďalší kompostér a zásobník na suchý – uhlíkatý materiál.

Zimná minimalizačná víkedovka na Poľane

Pozývame vás na krásny zimný víkend na Poľanu. Prežijete unikátny „minimalizačný“ pobyt v prírode, v skromnom štýle. Dozviete sa zaujímavé informácie o predchádzaní vzniku odpadov, znižovaní množstva obalov a energie. Spoznáte nových priateľov, veľa zaujímavostí o odpadoch a o všetkom, čo s tým súvisí. Čaká na vás aj výletík so spoznávaním stromov a okolitej prírody.

10.12.2010

V obci Povrazník v dome č. 48 so zelenou strechou. Ubytovanie je bezplatné. Čakáme vás v piatok od 16:00.

Priatelia Zeme – SPZ pomáhali počas víkendu v obci Štôla

11.10.2010

Počas druhého októbrového víkendu sa dobrovoľníci Priateľov Zeme – SPZ stretli pod Tatrami v obci Štôla, aby pomohli miestnym občanom a naučili ich ako správne kompostovať biologický odpad zo záhrad a z kuchyne a ako sa aktívne zapojiť do separovaného zberu v obci.

Jesenná odpadová víkendovka pod Tatrami

Pozývame vás na krásny jesenný víkend pod Tatrami v obci Štôla. Bude plný nových zaujímavých skúseností s prácou s ľuďmi. Na úvod víkendovky Vás naučíme ako správne informovať ľudí o domácom kompostovaní a ako robiť informačnú osvetu od domu k domu. V druhej časti si to priamo aj vyskúšate. Jedinečná možnosť dozvedieť sa zaujímavé informácie o kompostovaní a o všetkom, čo s ním súvisí.

08.10.2010
obec Štôla, obecný úrad

Jarná odpadová víkendovka na Slatinke

Pozývame vás na krásny jarný víkend na Slatinke plný zaujímavých informácií, zábavy a hier. Na odpadovom workshope sa dozviete ako robiť informačnú kampaň, osvetu "od domu k domu", dotazníkové prieskumy a ako zaujímavo podávať informácie ľuďom o odpadoch. Spoznáte nových priateľov, veľa zaujímavostí o odpadoch a o všetkom, čo s tým súvisí. Čaká nás aj slnečný jarný výletík so spoznávaním jarných byliniek a vitamínov v nich a rôzne eko a enviro hry. V piatok vás čakáme od 16,30 hod.

09.04.2010

V prekrásnom prostredí Slatinky pri Zvolene. Ubytovanie bezplatné.

Stránky