Nadmiera vecí

Človek potrebuje niekde bývať, nejak sa presúvať, potrebuje rôzne veci, pre prácu či zábavu. Vďaka zvyšujúcej sa životnej úrovni a vidine života v blahobyte, ktorú človeku ukazuje svet reklamy, človek túži mať čoraz viac. Za posledných 20 rokov vzrástlo množstvo odpadov na hlavu takmer dvojnásobne, pritom zadlženosť osemnásobne. Chceme vlastniť, a neváhame sa zadlžiť. Pritom však nie všetky veci využívame neustále a tie by mohli poslúžiť viacerým, keby si ich požičiavali, či ich zdieľali. Alebo vymieňali.

Človek človeku...

V prostredí malých miest či obcí, kde sa ľudia navzájom poznajú, asi nie je problém si niečo požičať a na oplátku zase niečo požičať, avšak vo veľkomestských prostrediach, kde paradoxne vládne väčšia anonymita a ani susedia sa navzájom nepoznajú, to môže byť problém. Vznikajú ale rôzne komunity spojené rôznymi ideami, spoločným pestovaním v komunitných záhradách, zdieľaním či výmenou vecí, a pod. Taktiež informatizácia a sociálne siete umožňujú nové spôsoby zdieľania, požičiavania, komunitného života. Okrem výhod zdieľania spoločných vecí namiesto ich výlučného vlastníctva (ušetríme peniaze aj priestor v našich domácnostiach) je dôležitý aj environmentálny aspekt – veci sú využívané intenzívnejšie a je ich menej. Ak začneme viac požičiavať a zdieľať, predídeme množstvu vyťažených surovín, spotrebovanej energie na výrobu, množstvu znečistenia aj množstvu odpadov.

Za posledných 20 rokov vzrástlo množstvo odpadov na hlavu takmer dvojnásobne, pritom zadĺženosť osemnásobne.

Požičiavajme, zdieľajme

Najjednoduchšie je si navzájom veci požičiavať so svojimi priateľmi, vo svojej komunite. Na Slovensku nejaké komplexnejšie projekty okrem knižníc pre zdieľanie vecí nie sú, až na niekoľko zaujímavých výnimiek:

  • Knižnica AjnFach v Bratislave – miesto, kde si po registrácii môžete bezplatne požičiavať z 50 praktických vecí, napr. vŕtačku, stan, navigáciu...
  • Knižnica vecí v Stupave
  • Požičovne hračiek (1, 2, 3)
  • Vo viacerých mestách funguje požičiavanie bicyklov či kolobežiek.
  • Prenájom automobilov na elektrinu v Košiciach.
  • Vo viacerých mestách fungujú komunitné záhrady, kde si na spoločnom priestore môžete vypestovať plodiny.
  • Zdieľanie jazdy autom prostredníctvom dohody cez internet (BlaBlaCar, Carpul a pod.)

Vo svete fungujú viaceré systémy zdieľania, požičiavania, napr. car-sharing, teda požičiavania automobilov. Tento systém funguje už aj na Slovensku.

Systém zdieľania elektromobilov v Košiciach.

Vymieňajme, venujme

Každý máme veci, ktoré už nepotrebujeme, ale ktoré by niekomu mohli ešte poslúžiť. Dobrým spôsobom ako si zaobstarať nové veci a ako sa zbaviť tých čo už nepotrebujeme je výmenná burza vecí. Burzy organizujú rôzni ľudia v rôznych mestách, vyhľadajte si na internete, či sa aj vo vašom okolí koná burza. Pokiaľ nie, môžete ju skúsiť zorganizovať aj sami. Ponúkame vám návod ako na to.

Pár zaujímavých tipov pre vymieňanie vecí:

  • Výmena kníh cez internet (Knihomall a pod.)
  • Inzertné servery, ktoré ponúkajú možnosť výmeny (Bazos a pod.)
  • Internetové komunity na rôznych komunitných serveroch, sociálnych sieťach, ktoré sa zaoberajú vzájomnou výmenou vecí (Market place na Facebook, Modrý koník...)
Najjednoduchšie je si navzájom veci požičiavať so svojimi priateľlmi, vo svojej komunite. Foto: pexels.com

Trošku humoru

Pozrite si pár vtipných obrázkov na túto a súvisiace témy.

Naše materiály, ktoré súvisia s požičiavaním, vymieňaním, zdieľaním