Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, aké chemikálie obsahujú všetky čistiace prostriedky, ktoré doma používame? Mnohé z nich neškodia len prírode, ale aj nášmu zdraviu a navyše prispievajú k tvorbe odpadu. Ako na to ekologickejšie?

  • Používajme čistiace prostriedky s prírodným zložením, resp. vyrobené z prírodných materiálov

  • Na nákup čistiacich prostriedkov využívajme bezobalové obchody, kde nám ich navážia alebo načapujú do nami prineseného vlastného obalu

  • Namiesto množstva rôznych prostriedkov siahnime po univerzálnom, ktorý má široké využitie a väčšinou sa predáva ako silný koncentrát, takže vydrží naozaj dlho

  • Nekupujme zbytočne handričky, ale nastrihajme si ich zo starého oblečenia a látok, ktoré už nepotrebujeme

  • Úplne sa vyhýbajme používaniu papierových a vlhčených utierok, rovnako nám poslúži aj textilná a nevytvárame zbytočný odpad

  • Namiesto hubiek používajme prírodnú lufu, ktorá sa po opotrebovaní môže bez problémov skompostovať

  • Na utieranie prachu nám úplne postačí jemne navlhčená handrička, nepotrebujeme na to špeciálne čistiace prostriedky

V bezobalových obchodoch si čistiace prostriedky môžeme načapovať do vlastného obalu

Domáce prostriedky

Sóda bikarbóna

Je všestranný pomocník. V našej domácnosti si nájde uplatnenie pri upratovaní kuchyne, pri praní, pri čistení pelechov, ale aj pri umývaní silne znečistených rúk. Pasta vytvorená zo sódy a vody odstraňuje pripálené nečistoty a usadeniny. Pohlcuje pachy, takže je vhodná aj pri upratovaní nehôd po domácich zvieratkách, mačacích toaliet ale aj odstránení zápachu z odpadkového koša. Ak chceme čalúnený nábytok alebo koberec zbaviť zápachu, nasypme naň sódu, nechajme pôsobiť 1 hodinu a potom povrch vysajme vysávačom.

Kyselina citrónová

Odstraňuje vodný kameň. Vodovodná batéria či rýchlovarná kanvica budú ako nové. Má antibakteriálne účinky, takže je vhodná aj na čistenie kuchyne a kúpeľne. Ľahko s ňou vyčistíme fľaky od vody na sprchovom kúte a umývadle.

Tip: do rýchlovarnej kanvice nasypme kopcovitú lyžicu kyseliny citrónovej. Naplňme pol litrom vody a nechajme zovrieť. Takto z nej odstránime všetok vodný kameň. Po zovretí však vodu nevylievajme do dresu, ale do záchoda, kde ju nechajme niekoľko minút pôsobiť a potom záchod dočistíme kefou. Takto sa naraz zbavíme vodného kameňa aj v kanvici aj v záchode.

Ocot

Známym prírodným čističom je tiež ocot. Ten dokáže vyčistiť mastné škvrny aj nánosy od mydla a spoľahlivo odstráni vodný kameň. Destilovaný ocot navyše zamedzuje množeniu plesní a určitých druhov baktérií, medzi ktoré patrí aj známa salmonela či E. coli. Ocot pomôže pri čistení skleneného riadu a okien. Poháre stačí opláchnuť vodou, v ktorej je jedna šálka octu, budú sa potom nádherne lesknúť. Čo sa týka okien, zmiešajme štvrť šálky octu s dvoma šálkami vody a troškou tekutého mydla. Využiť ho môžeme aj pri čistení upchatých rúr a odpadov, stačí, keď ho necháme tridsať minút pôsobiť. Ak chceme vydezinfikovať umývačku, nalejme do nádržky pol šálky octu a umývací program zapnime na prázdno. Ocot odstráni aj plesne zo stien, jednoducho ho nastriekajme priamo na pleseň, nechajme pätnásť minút pôsobiť a potom zmyjme. Pokiaľ chceme s octom aj utierať podlahu, do vedra teplej vody ho prilejme štvrť šálky. Nepoužívajme ho ale na mramorové a drevené podlahy. [1]

Tip: Pokiaľ potrebujeme odstrániť vodný kameň octom na neprístupných miestach, odkiaľ by však samotný ocot stekal a pôsobil len krátko, môžeme na takéto miesta aplikovať vymiešanú kašu z múky a octu.

Soľ

Kuchynská soľ je kvôli abrazívnym účinkom vhodná na čistenie zaschnutých nečistôt napr. na smaltovaných povrchoch. Podľa účinku ktorý chceme dosiahnuť ju môžeme zmiešať napríklad s octom na čistenie roštov, zašlých nerezových povrchov, alebo s olejom, na vyčistenie zájdenej špiny na drevenom povrchu (pozor, kvôli abrazívnym účinkom nepoužívajte na lakované, či ináč povrchovo upravované drevené povrchy).

Snažme sa na čistenie používať jednoduché prostriedky, mydlo, sódu, soľ, citrón...Foto: Monfocus, pixabay.com

Ďalšie účinné spôsoby

Parný čistič

Parné čističe dokážu odstrániť 99 % bežných baktérií, škvŕn, vodného kameňa aj mastnoty a sú šetrné k prírode. Čistia parou a na čistenie nie je nutné používať žiadne iné čistiace prostriedky. Parný čistič ocenia určite aj majitelia domácich miláčikov, pretože horúca para spoľahlivo ničí parvovirózu, ktorá je veľmi odolná voči čistiacim prostriedkom a je strašiakom nejedného majiteľa psíka. Podlahy, dlažby, obklady a okná sú po použití parného čističa krásne lesklé.

Univerzálny čistič

Čapované prírodné univerzálne čističe majú tú výhodu, že sa väčšinou predávajú ako silné koncentráty a na použitie stačí len naozaj malé množstvo. V jednom balení tak získame čistič kúpeľne, kuchyne, podláh, okien, riadu a v prípade potreby sa dá využiť aj na umývanie rúk alebo pranie.

Dezinfekcia

Ako vyrobiť účinnú domácu dezinfekciu?

Hlavne v týchto časoch kladieme všetci zvýšený dôraz na dezinfekciu predmetov ako kľúče, mobily, platobné karty, klávesnice, myšky, ... Ale taktiež na dezinfekciu prostredia. Ako to zvládnuť ekologicky?

Dezinfekčný prostriedok by mal obsahovať aspoň 60% alkoholu. Takéto množstvo obsahuje napríklad Alpa (Lesana až 70 %). Ak na dezinfekciu využívame Alpu alebo iný výrobok s 60% obsahom alkoholu, už ho nerieďme.  Ako dezinfekcia do rozprašovača  môže poslúžiť aj 8% ocot alebo konzumný lieh. Lieh je možné zriediť tak, aby aj po zriedení obsahoval viac ako 60 percent alkoholu.

Alpou naplňme rozprašovač napr. z vypotrebovaného parfémuFoto: renateko, pixabay.com

Súvisiace materiály

Nevylievajme chemikálie do vody

Väčšina čistiacich prostriedkov obsahuje mnoho pre prírodu a zdravie nebezpečných látok, napr. chlór, ale aj rôzne zbytočné farbivá či parfumy. Na bežnú "údržbu" ale aj zložitejšie čistenie stačí aj octová voda, roztok kryštalickej sódy, soľ, citrónová šťava či prírodné mydlo, ktoré sú zaručeným, takmer univerzálnym ekologickým čistiacim prostriedkom.

Čistenie

  • Vodný kameň zo záchodovej misy odstránime pomocou octu, prípadne kašičky z octu a múky na miestach, kde by samotný ocot stekal. Necháme pôsobiť cez noc.
  • Zamastené obkladačky sa dobre čistia, keď tuk na nich zahrejeme prúdom teplého vzduchu a potom zotrieme handričkou namočenou v saponáte.
  • Nerezové vodovodné batérie vyčistíme vodou s prídavkom octu a saponátu
  • Smaltovaný riad vyčistíme zmesou jedlej soli a vody
  • Zájdené a špinavé medené kotlíky, panvice či iné predmety umývame roztokom octu a soli v pomere 1:1