Kompostovanie a jeseň

Článok
02.11.2020

Máte na záhrade kompostovací zásobník alebo pred bytovým domom komunitné kompostovisko? Tak tu pre vás máme jednu dôležitú radu.

Jednou z podmienok správneho kompostovania je miešanie uhlíkatých (hnedých, suchých a drevnatých) a dusíkatých (zelených, šťavnatých a mäkkých) surovín. Aby sme toto mohli robiť počas celého roka, tak sa na to musíme pripraviť. Teraz je na to výborný čas... Hrabeme, zbierame, čistíme, režeme drevo na zimu atď. Vzniká pri tom aj veľké množstvo suchých a drevnatých surovín ako sú napr. drevný odpad (kúsky dreva, piliny, hobliny, drevná štiepka), lístie, suché byle, kukuričné stonky, slama, seno. Tie si môžeme uskladniť na obdobie, kedy bude veľa vlhkých surovín (napr. keď začneme na jar kosiť trávu).
Uskladniť ich môžeme vo vreciach, rôznych zásobníkoch alebo len tak - na kope, ktorú prikryjeme, aby nám ju nerozfúkal vietor.

Z osobných skúseností odporúčame napr. lístie pozbierať do rašlových vriec alebo do zásobníka z kovového pletiva a nechať ho celú zimu napospas počasiu. Počas zimy lístie zmení výrazne svoj objem, ale aj štruktúru. Keď ho potom na jar budeme miešať s pokosenou trávou, rýchlejšie sa rozloží.
Kompostovaniu zdar!

Viac o kompostovaní sa dočítate na www.kompost.sk a www.nulaodpadu.sk/kompostujme

Kľúčové slová: