spaľovanie odpadu

Konferencia ZERO WASTE SAMOSPRÁVY 2023

22.02.2023

Má vaša samospráva problémy s veľkým množstvom nevytriedených odpadov a hrozí vám výrazné zvyšovanie nákladov na odpadové hospodárstvo? A čo tak zaviesť Zero Waste stratégiu vo vašej obci? Urobilo tak už takmer 500 samospráv v Európe. Najlepšie z nich triedia až 93 % svojich odpadov. Staňte sa súčasťou programu Zero Waste Cities, ktorý vám v tom podá pomocnú ruku. Príďte a dozviete sa viac!

Havárie spaľovní v Európe

03.02.2023

Veľkým nebezpečenstvom vyplývajúcim z prevádzky spaľovní sú možné havárie. Vzhľadom na povahu a množstvo odpadov, ktoré má byť spaľované a s ktorým je v areáli spaľovní manipulované, môžu mať havárie obrovský dopad na okolie prevádzok, a to tak na zdravie obyvateľov, ako aj na ekologickú stabilitu životného prostredia.

Všetko, čo ste chceli vedieť o biomonitorovaní emisií zo spaľovní odpadu

02.11.2022

Nasledujúce otázky a odpovede vám ozrejmia alebo dôkladnejšie vysvetlia podstatu biomonitoringu, o ktorom sme písali v našich predchádzajúcich dvoch správach - "Výskum potvrdil obavy: Okolie spaľovní odpadov je kontaminované vysoko toxickými látkami" a "Ďalší výskum potvrdil obavy: Okolie spaľovní odpadov je kontaminované vysoko toxickými látkami".

Konečne aj spaľovne na komunálny odpad budú musieť platiť za vypustené emisie CO2

08.08.2022

Od roku 2005 musia prevádzkovatelia, ktorí vypúšťajú do ovzdušia značné množstvá CO2, za tieto emisie platiť. Sú to prevádzkovatelia v energetickom a priemyselnom sektore, ktorí sú  zaradení do  tzv. systému obchodovania s emisiami. Tento systém je jedným zo zásadných opatrení stratégie Európskej únie v boji proti klimatickej kríze.

Klamstvo o dioxínoch v Bielej knihe

22.02.2021

Na Slovensku sa v súčasnosti snaží spoločnosť ewia, a.s. o výstavbu niekoľkých spaľovní hlavne na komunálny odpad. Odbornej verejnosti predstavili tzv. „Bielu knihu energetického zhodnocovania odpadov v SR“, ktorou sa snažia presvedčiť slovenských odborníkov v odpadovom hospodárstve o nevyhnutnosti výstavby týchto spaľovní. Odklon odpadového hospodárstva od spaľovania odpadov je už pritom v súčasnosti strategickým rozhodnutím EÚ odborníkov, ktorí poukazujú na nevyhnutnosť zvyšovania materiálového, nie energetického zhodnocovania. Obsah tohto dokumentu je silne tendenčný a mnohé argumenty, ktoré sa v  ňom používajú nevychádzajú z pravdivých podkladov, prípadne neexistujú odkazy na pôvodné zdroje. 

Spaľovne odpadov nevyriešia problém s odpadmi

Napriek odporúčaniam Európskej únie sa na Slovensku objavujú zámery na výstavbu spaľovní na komunálny odpad (resp. zariadení na energetické zhodnocovanie odpadov), ktoré ich investori prezentujú ako jediné a najvýhodnejšie „ekologické riešenie“ na odstránenie skládkovania a získavania „zelenej“ energie z odpadu. 

Ako sa prekrúcajú fakty na podporu budovania spaľovní?

13.11.2020

Investori, ktorí chcú na Slovensku budovať spaľovne na odpad využívajú nerozhodnosť kompetentných orgánov pri stanovení jasnej vízie ako nakladať s odpadom a verejnosti prezentujú vlastné analýzy. Avšak nie vždy s korektnými údajmi. Príkladom je článok: „Alarmujúca správa pre Slovensko! Kým celoeurópske emisie klesli, naše vzrástli: Ľuďom hrozia choroby“, v ktorom sa investor nenápadne snaží prezentovať spaľovanie ako to najlepšie východisko pre zníženie skládkovania odpadov. Dovolili sme si upozorniť na nepresnosti v tomto článku.

Pomoc občanom v okolí cementárne v Turni nad Bodvou

01.01.2023

V decembri 2022 nás (Priateľov Zeme – SPZ) požiadali o pomoc občania obce Turňa nad Bodvou, pretože nesúhlasili so zvýšením spoluspaľovania alternatívnych palív v cementárni. Na verejnom prerokovaní vyjadrili svoj nesúhlas aj občania obce Dvorníky-Včeláre a Zádielu. Zvýšenie kapacity spoluspaľovania alternatívnych palív bolo posudzované v rámci zámeru s názvom „Modernizácia linky na výrobu šedého portlandského slinku“. Priatelia Zeme – SPZ vstúpili do EIA procesu ako účastník konania a zaslali na MŽP SR svoje pripomienky. 

Výsledok:
Proces posudzovania vplyvov na životné prostredie ešte nie je ukončený, ďalší priebeh budeme sledovať a podľa potreby sa ďalej aktívne zapájať. Vzhľadom na skutočnosť, že v súčasnosti sa ešte väčšia časť alternatívneho paliva dováža zo zahraničia, tak jednou z našich pripomienok bola požiadavka na spaľovanie slovenských odpadov. Podľa vyjadrení občanov na verejnom prerokovaní nie je ani súčasná situácia s ovzduším uspokojivá, takže občania sa oprávnene obávajú jej zhoršenia navýšením spoluspaľovania alternatívneho paliva. Priatelia Zeme – SPZ vo svojich pripomienkach uviedli, že pokiaľ sa nepreukáže, že nedôjde k žiadnemu zhoršeniu súčasnej situácie, nemôže dôjsť k žiadnemu navýšeniu spoluspaľovania alternatívneho paliva. Negatívne skúsenosti občanov – so zápachom, prachom, zvýšenou chorobnosťou bude potrebné preveriť a prijať opatrenia na odstránenie negatívnych javov. 

Priatelia Zeme – SPZ nebudú súhlasiť s realizáciou uvedenej činnosti pokiaľ sa nepreukáže, že nedôjde k žiadnemu zhoršeniu životného prostredia a prijmú sa opatrenia na odstránenie tých negatívnych javov súčasnej prevádzky, ktoré boli alebo budú preukázané.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

Spaľovanie odpadu vo veľkoobjemových kontajneroch v obci Lipovník

28.03.2022

V marci 2021 sa na nás obrátil občan z obce Lipovník vo veci zhromažďovania komunálneho odpadu za obcou v dvoch veľkoobjemových kontajneroch aj okolo nich, do ktorých vynášajú občania odpady a následne sú tieto odpady spálené. Podľa tohto občana sa spaľovanie dialo s „požehnaním“ resp. na príkaz starostu. Uvedený problém sme riešili podaním podnetu na Zelenú linku MŽP SR so žiadosťou o zaslanie výsledku kontroly.

Výsledok:

Výsledok šetrenia sme obdržali až takmer po roku po našej opakovanej urgencii. MŽP SR nám oznámilo, že Okresný úrad Topoľčany nezistil žiadne spaľovanie odpadov v kontajneroch na podnet starostu. Kontajnery a všetky odpady z okolia nich boli z uvedeného miesta odstránené.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

Stránky