voda

Čo mám urobiť s použitým olejom z kuchyne?

23.06.2020

V niektorých domácnostiach na Slovensku sa použitý jedlý olej ešte stále vylieva do kanalizácie, čo je však zakázané a hrozí za to pokuta. Pritom je použitý olej možné plnohodnotne využívať pri výrobe plastov či biopalív. Preto by sme mali olej zberať a odovzdávať pre následnú recykláciu.

Na Slovensku je zber použitých jedlých olejov a tukov z domácností klasifikovaný ako povinný triedený zber. To znamená, že každá obec a mesto musí mať pre obyvateľov vytvorené podmienky na ich zber. Zákon nestanovuje podmienky zberu, takže jednotlivé obce si plnia túto povinnosť rôznymi spôsobmi. Niektoré ich zbierajú priamo z domácností, iné umožňujú obyvateľom doniesť jedlé oleje na zberný dvor a sú obce, ktoré majú nádoby na zber olejov v rámci kontajnerových stojísk napr. na sídliskách. Zber použitých jedlých olejov vykonávajú aj niektoré súkromné spoločnosti, napr. sieť čerpacích staníc Slovnaft.

Priatelia Zeme spúšťajú projekt na odstránenie príčin znečistenia Ružína

30.06.2008
Priatelia Zeme-SPZ tento víkend usporiadali prvú z akcií projektu, zameraného na odstraňovanie príčin znečistenia vodnej nádrže Ružín odpadmi. Uskutočnili prvú z rady ankiet medzi chatármi o tom, ako nakladajú s odpadom a monitorovali výskyt tzv.čiernych skládok v časti Ružína.

Tipy na šetrenie vodou

  • Uprednostňujme sprchovanie pred kúpaním, ušetríme až 2/3 vody.
  • Na sprchovanie používajme úsporné hlavice, ušetríme až 30% teplej vody.
  • Namontujme si pákové batérie, predídeme tým zbytočnému púšťaniu vody pre nastavenie tej správnej teploty. Naviac, ušetria až 30% energie potrebnej pre prípravu teplej vody.

Nevylievajme chemikálie do vody

Väčšina čistiacich prostriedkov obsahuje mnoho pre prírodu a zdravie nebezpečných látok, napr. chlór, ale aj rôzne zbytočné farbivá či parfumy. Na bežnú "údržbu" ale aj zložitejšie čistenie stačí aj octová voda, roztok kryštalickej sódy, soľ, citrónová šťava či prírodné mydlo, ktoré sú zaručeným, takmer univerzálnym ekologickým čistiacim prostriedkom.

Ako prať a byť ohľaduplný k životnému prostrediu?

  • Pri kúpe pracích prostriedkov uprednostnime tie, ktoré neobsahujú fosfor. Patria medzi ne aj tekuté a gélové pracie prostriedky alebo mydlové pracie prášky.
  • Používajte tzv. stavebnicové prostriedky, kde sa základná zložka prostriedku dopĺňa podľa typu prádla a pracej teploty.
  • Prádlo nepredpierajte. Ušetríte tak vodu, energiu i prací prášok. Silne zašpinené prádlo namáčajte, prípadne použite sódu.
  • Snažte sa plne využívať kapacitu práčky, perte iba vtedy, keď je práčka plná a používajte úsporné programy.