Na deň sv. Valentína sa niektorí tešia, iní ho považujú za zbytočnosť. Pravda je, že by sme mali svojim blízkym dávať celoročne najavo, ako nám na nich záleží a nečakať len na jeden deň, ktorý symbolizuje konzumný spôsob života. Či už ste sa rozhodli prekvapiť svoju lásku, alebo člena rodiny darčekom na Valentína, alebo mu chcete urobiť romantické prekvapenie v hociktorý iný deň roka, prinášame vám tipy, ktoré by vám mali pomôcť vymyslieť prekvapenie bez zbytočného odpadu a čo najviac šetrne k našej planéte.

Pri kúpe darčeka sa zamyslime

Čo by osobe, ktorú chceme obdarovať urobilo radosť? Čo má rada/rád? Keď už darček vymyslíme, nebaľme ho do baliacich papierov a darčekových tašiek, ale podarujme ho bez darčekového obalu, prípadne zabalený v nepotrebnom novinovom papieri. Vyhýbajme sa jednorazovým obalom, balónom, viacnásobne zabaleným veciam a kombinovaným materiálom, ktoré sa dajú len ťažko recyklovať.

Ručne vyrobená drobnosť poteší najviac

Tipy na darčeky

Spoločne strávený čas

Nájdime si čas na naše milované osoby. Strávme s nimi chvíle či už v pohodlí domácnosti alebo v prírode. Vysadnime na bicykle, korčule, poďme si spoločne zaplávať, pozrieť doma pod perinou obľúbený film, skúsme spoločne niečo vytvoriť. Skvelý nápad je spoločné maľovanie obrazov, pri ktorom zažijeme veľa srandy a vytvoríme si krásnu spomienku.

Zážitky

Nemusíme kupovať materiálne veci. Výborný nápad je darovať zážitok. Či už naplánujeme spoločný výlet do hôr, kino, koncert alebo niečo adrenalínové, fantázií sa medze nekladú. Pri zakúpení lístkov alebo poukážok si ich stiahnime buď do telefónu, alebo aspoň vytlačme na recyklovaný papier, prípadne papier, ktorý už bol z jednej strany použitý.

Vyrobme si darček sami

Ak sme dobrí v kreslení nakreslime obrázok, ak vieme pliesť, niečo upleťme, ak vieme písať, napíšme poviedku alebo básničku, ak vieme piecť, upečme,... Využime čokoľvek v čom sme dobrí a premeňme to na dar pre toho, na kom nám záleží. Žiaden darček nie je cennejší ako ten, ktorý nám niekto sám vyrobí.

Kvety

Nekupujme rezané kvety, na ich pestovanie a prepravu bolo použitých množstvo chemikálií a častokrát sú dovážané z obrovskej vzdialenosti. Ak sa rozhodneme obdarovať živým kvietkom, uprednostnime ten v kvetináči, z ktorého sa budeme môcť všetci tešiť omnoho dlhšie.

Darom pomôžme tým, čo pomoc potrebujú

Môžeme darovať predmet z distribúcie niektorej z chránených dielní a neziskových mimovládnych organizácií a podporiť tak ich činnosť. Môžeme si virtuálne adoptovať zvieratko z útulku alebo záchrannej stanice alebo v mene obdarovanej osoby vysadiť stromčeky alebo jej/mu strom symbolicky kúpiť.

Sladkosti

Každý určite ocení ak sa rozhodneme upiecť domáci koláč alebo tortu, napríklad aj v tvare srdiečka. Suroviny na koláč nakúpme v bezobalovom obchode, kde si vieme do vlastnej nádoby nakúpiť aj sušienky, lentilky, gumené medvedíky alebo sušené ovocie. V čokoládovniach alebo malých špecializovaných predajniach vieme zakúpiť pralinky a čokoládky na kusy do vlastného obalu. Uprednostnime vždy čokolády, ktoré majú certifikát Fair trade a sú z ekologického poľnohospodárstva aj za predpokladu, že budú zabalené. Chvíľka potešenia z chuti čokolády nám nestojí za neľudské podmienky v ktorých musia často pracovať zamestnanci na kakaových plantážach a ich zničené zdravie.

Romantická večera

Nakúpme v bezobalovom obchode, vo vinotéke si načapujme víno a pripravme romantické posedenie pri sviečkach z prírodného včelieho alebo sójového vosku. V prípade pekného počasia môžeme prekvapiť piknikom v prírode.