Viete triediť odpady?
Otestujte sa, či viete ako triediť odpady ;)
Stránku prevádzkujú
Priatelia Zeme - SPZ
v rámci projektu
Škola udržateľnosti
Triedenie odpadov je to najmenej, čo by sme mali pre našu planétu urobiť. Len správne vytriedený odpad na jednotlivé zložky možno recyklovať – teda vrátiť späť do obehu. Okrem triedenia odpadov pre recykláciu by sme však mali vzniku odpadov predchádzať. Opätovným používaním výrobkov a obalov alebo obmedzovaním zbytočnej spotreby môžeme ušetriť ešte viac energie a prírodných zdrojov ako ušetríme recykláciou.
Príklady:
Dôsledným triedením môžeme vytriediť až 90 % odpadov, ktoré končia v odpadových nádobách. Približné zastúpenie jednotlivých zložiek odpadu založené na prieskume obsahu nádob je nasledovné:
Nie je možné opísať triedenie odpadov na celom Slovensku. Každá obec má totiž svoj vlastný systém triedeného zberu s určenými podmienkami čo všetko a kam vhadzovať. Tento návod berte len ako všeobecnú informáciu, ktorá vyplynula z najviac zaužívaných systémov triedenia odpadu. O konkrétnom spôsobe triedenia odpadov vo Vašom bydlisku sa informujte na mestskom/obecnom úrade.
Plasty – nádoby alebo vrecia na zber zvyčajne bývajú označované žltou farbou. Plasty zahŕňajú širokú skupinu materiálov, z ktorých väčšina je síce dobre recyklovateľná, no už menej sa v súčasnosti triedi. Najčastejším druhom plastov sú PET fľaše a plastové fólie. Plasty by sa do kontajnerov alebo vriec mali vhadzovať opláchnuté od hrubých nečistôt, PET fľaše a iné duté obaly stlačené.
Papier – nádoby alebo vrecia na zber zvyčajne bývajú označované modrou farbou. Silne znečistený alebo mastný papier by sme do triedeného zberu nemali zaraďovať, pretože už nie je vhodný na recykláciu. Z časopisov a kancelárskych papierov nie je nutné oddeľovať kovové sponky, tie sa odstránia pri spracovaní papiera v recyklačnom závode.
Sklo – nádoby alebo vrecia na zber zvyčajne bývajú označované zelenou farbou. Je to výborný materiál, ktorý môže byť recyklovaný donekonečna. Sklo je potrebné pred zberom zbaviť nečistôt. Medzi sklo nepatrí porcelán, keramika, zrkadlá, žiarivky, naplnené zaváraninové poháre, naplnené fľaše a pod.
Kovy/kovové obaly – nádoby alebo vrecia na zber zvyčajne bývajú označované červenou alebo čiernou farbou. Väčšinou sa zbierajú len prázdne kovové obaly a hliníkové fólie zbavené nečistôt. Veľké kusy kovov (kovový šrot) zaneste do zberných surovín alebo na zberný dvor.
VKM – viacvrstvový kombinovaný materiál (Tetrapack, Elopak,... ) ktorý je ľudovo nazývaný krabicový alebo tetrapakový obal, v ktorom býva zabalené mlieko, džúsy, víno... Pred vhodením je treba obal vypláchnuť a stlačiť. Zbiera sa do oranžových nádob, avšak väčšinou sa zbiera spolu s inými zložkami triedeného zberu.
Odpad s obsahom škodlivín – aj väčšina druhov odpadov s obsahom škodlivín je dobre recyklovateľná. Čo sa už zrecyklovať nedá, putuje na špeciálne skládky pre odpady s obsahom škodlivín a do špeciálnych spaľovní odpadov. Je však dôležité vytriediť ich z bežného komunálneho odpadu. Patria sem autobatérie, monočlánky, akumulátory, mazivá, oleje, olejové filtre, žiarivky, výbojky, svietidlá, vyradené elektrické a elektronické zariadenia, rôzne farby, rozpúšťadlá, chemikálie a ich obaly.
Bioodpad z kuchýň a záhrad – najjednoduchšou a najstaršou formou jeho „recyklácie“ je kompostovanie. Ak bývate v rodinnom dome so záhradou, ideálnym riešením je domáce kompostovanie. V niektorých mestách a obciach sa zbiera bioodpad zo záhrad, niekde aj kuchynský bioodpad do hnedých nádob.
Triedené druhy odpadov sa okrem zberu do nádob a vriec zbierajú i na zberných dvoroch. Zberný dvor je miesto, kde prebieha zber vybraných druhov odpadov donesených od občanov danej obce či mesta. Okrem bežných druhov odpadov môžete väčšinou na zberné dvory doniesť aj objemné (napr. nábytok) či drobné stavebné odpady.
Pre viac informácií o triedenom zbere Vám ponúkame podrobnejšie informačné materiály.
Leták A4 zložený na tretiny, plnofarebný na recyklovanom papieri, rok vydania 2010.
Obsahuje informácie o tom, prečo je dobré separovať odpad, príklady, koľko energie a prírodných zdrojov môžeme ušetriť recykláciou, prečo sa recykláciou znižuje produkcia CO2 a nezamestnanosť a ďalšie zaujímavosti. Taktiež predstavuje typické farebné a číselné značenie separovaných odpadov a upozorňuje na odlišnosti v spôsobe separovania odpadov - o konkrétnom spôsobe by ste sa mali informovať vo Vašom meste / obci.
Brožúra A4, 48 strán, plnofarebná na recyklovanom papieri, rok vydania 2010.
Obsahuje popis úspešných systémov separovaného zberu v rôznych obciach a mestách: Dubnica nad Váhom, Imeľ, Košeca, Nová Dubnica, Palárikovo, Piešťany, Stará Turá. Priatelia Zeme - SPZ dlhodobo spolupracujú s mnohými obcami a mestami a popísali tie najlepšie z nich, ktoré by mohli byť vzorom alebo inšpiráciou.
Na Slovensku sa vyprodukuje ročne cca 11 miliónov ton odpadov. Z toho až 1,8 milióna ton sú komunálne odpady; teda odpady, ktoré vznikajú u každého z nás. Je to množstvo, ktorým - ak by sme ho vysypali na zem – by sme pokryli priestor o rozlohe 880 futbalových ihrísk do výšky 1 m! Na každého obyvateľa to predstavuje priemerne 333 kg komunálneho odpadu za rok. Množstvo komunálneho odpadu sa stále každoročne zvyšuje.
Priatelia Zeme – SPZ pripravili pre samosprávy odbornú príručku o nakladaní s komunálnymi odpadmi. Tá vychádza hlavne z dlhoročných praktických skúseností v zavádzaní a optimalizáciách triedeného zberu odpadov v obciach SR a ČR, ale aj z informácií získaných na desiatkach exkurzií a pracovných stáží v zahraničí. Veríme, že táto publikácia pomôže zmeniť postoje zodpovedných pracovníkov a poukáže na reálne možnosti zmeny v nakladaní s odpadmi v obciach a mestách Slovenska.
Brožúra formátu A4, 24 strán, plnofarebná obálka, jednofarebné vnútro, rok vydania 2005.
Brožúra predstavuje vo svete sa stále viac rozširujúcu koncepciu tzv. "nulového odpadu". Zaoberá sa takmer výlučne tuhým komunálnym odpadom, za nakladanie s ktorým je na území obce zodpovedná práve miestna samospráva. Nájdete v nej množstvo inšpiratívnych príkladov zo zahraničia, ale aj Slovenska, ako je možné znížiť produkciu odpadov smerujúcich na skládku alebo do spaľovní a šetriť tak okrem životného prostredia aj finančné prostriedky občanov. Poukazuje na moderné princípy nakladania s odpadom - surovinou a poskytuje prehľad krokov, ktorých postupnou realizáciou je možné zmeniť súčasné odpadové hospodárstvo na moderný systém efektívneho hospodárenia s prírodnými zdrojmi.
Brožúra A4, 12 strán, plnofarebná na recyklovanom papieri, rok vydania 2010.
V desiatich krokoch obsahuje návod, ako na školách všetkých stupňov alebo internátoch zaviesť dlhodobo fungujúci separovaný zber. Príručka vychádza z reálnych dlhoročných skúseností zo spolupráce so školami a poskytuje pracovníkom škôl, žiakom či študentom množstvo praktických rád.
Brožúra formátu A4, 88 strán, dvojfarebná obálka, jednofarebné vnútro. Rok vydania 2006.
Príručka podrobne a prehľadne definuje a klasifikuje jednotlivé druhy odpadov vznikajúcich v zdravotníckych zariadeniach, berúc do úvahy ich škodlivosť, vlastnosti aj miesto vzniku. Poskytuje návod ako s jednotlivými druhmi odpadov nakladať, uvádza možnosti ich recyklácie ale aj zníženia produkovaného množstva odpadu.
Text príručky bol konzultovaný a schválený Ministerstvom zdravotníctva SR ako metodická pomôcka pre pracovníkov zdravotníckych zariadení.
Priatelia Zeme – SPZ
poštová adresa: P.O.BOX H-39, 040 01 Košice
tel: 0903 77 23 23
e-mail: spz@priateliazeme.sk
Obsah týchto stránok (dielo), pokiaľ nie je uvedené inak, podlieha licencii Creative Commons: Uveďte autora - Nevyužívajte dielo komerčne - Zachovajte licenciu
1996 - 2021
Táto webová stránka bola vytvorená v rámci projektu "Škola udržateľnosti".
Občianske združenie Priatelia Zeme – SPZ ďakujú za finančnú podporu od Európskej únie. Za obsah tejto stránky zodpovedajú Priatelia Zeme – SPZ.V žiadnom prípade nereprezentujú oficiálne stanovisko Európskej únie, ktorá nezodpovedá za žiadne použitie informácií z tejto stránky alebo s nimi súvisiacimi materiálmi.