Nemocnice využívajú ekologicky sporné spaľovne odpadu

Tlačová správa
SME, Changenet, Bratislava
22. november 2006
Na Slovensku sa podľa Priateľov Zeme pri infekčnom odpade, ktorý tvorí často takmer 95 percent nebezpečného odpadu z nemocníc, stále využívajú drahé a environmentálne sporné spaľovne. Existujú pritom lacnejšie a čistejšie alternatívy, napríklad autoklávy alebo mikrovlnné technológie.

Uvádza sa to v správe, ktorú agentúre SITA poskytol mediálny koordinátor environmentálnej organizácie Milan Šebo.

V Českej republike sú podľa ochranárov investičné náklady pri autokláve v porovnaní so spaľovňou nižšie o 7 600 korún na každú tonu odpadu. Ďalším dôležitým faktorom je zdravotné hľadisko. „Emisie a únik ťažkých kovov zo spaľovní súvisí so vznikom rakoviny pľúc, hrtana, ako aj ischemickou chorobou srdca,“ uviedol Ladislav Hegyi z Priateľov Zeme. Problémy so spaľovaním alebo skládkovaním nemocničných odpadov sa dajú podľa ochranárov výrazne redukovať obmedzením jeho vzniku, dôsledným triedením a recykláciou.

Drahé a ekologicky sporné spaľovanie odpadov zo zdravotníctva, používanie škodlivého PVC a ortuti a nedostatočné triedenie odpadov v nemocniciach boli témy seminára Priateľov Zeme, ktorými sa zaoberali odborníci z Poľska, Českej republiky a Slovenska.

 

Kľúčové slová: