Ako udržať nulový odpad pri zvieratkách je otázka, ktorá zaiste potrápi aj tých najskúsenejších v oblasti Zero waste. Pri tejto téme nám určite napadne otázka: „Dá sa to vôbec?“ V nasledujúcich riadkoch sa Vám pokúsime poradiť tipy, ako mať odpadu aj popri domácich miláčikoch čo najmenej.

Treba mať na pamäti, že Zero waste nie je o tom nemať za každej okolnosti žiaden odpad (aj keď v preklade znamená Zero číslo nula), ale jeho cieľom je výrazné zníženie odpadu, ktorý produkujeme. Preto sa aj v tomto článku budeme riadiť už známym „Predchádzanie vzniku odpadu, opätovné používanie, kompostovanie a recyklácia“.

Výber potravy, kŕmenie

Jedlo a vodu podávajte v sklenených alebo nerezových miskách. Kvalitná sklenená miska na vodu a nerezová na krmivo vám vydrží celý život a môžete ich využiť aj pri zvieratkách, ktoré budete mať v budúcnosti. Na trhu existujú aj kvalitné sklenené napájačky pre hlodavce, ktoré sa ľahko udržiavajú, sú zdravšie a majú dlhšiu životnosť ako tie plastové. 

Bezobalové kŕmenie je na Slovensku dosť problematické. Ak máte hlodavce alebo vtáky tak to máte jednoduchšie ako majitelia napríklad psov a mačiek. Skúste si nájsť chovateľské potreby, v ktorých ponúkajú kŕmne zmesi na váhu. Môžete si tak doniesť vlastný obal a naberiete si vždy toľko, koľko potrebujete. Taktiež je možnosť nakupovať priamo od pestovateľov, ktorí hlavne v sezóne po zbere ponúkajú obilniny a rôzne zrná za zaujímavé ceny.

Ak máte doma mačacieho alebo psieho kamaráta tak sa môžete rozhodnúť kŕmiť Barfom, čo je jednoducho povedané kŕmenie surovou stravou (surovými kosťami, surovým mäsom a surovou zeleninou). Všetky suroviny si viete bez problémov nakúpiť do vlastných obalov napríklad v mäsiarstve. Pri tomto štýle kŕmenia si však treba naštudovať dostatok informácií, aby Vášmu zvieratku nič nechýbalo. Taktiež je potrebné mať dostatočný priestor v mrazničke na uskladnenie zásob a vôľu a čas jedlo pripravovať.

Pokiaľ sa rozhodnete kŕmiť granulami tak môžete naraziť na problém. Drvivá väčšina granúl je zabalená v kombinovanom plastovom obale, ktorý nie je možné recyklovať. Na Slovensku sa nenachádza žiaden špecializovaný bezobalový obchod pre zvieratá, aj keď v Prahe jeden pre psov už vznikol ( https://dogg.cz/bezobalova-prodejna-psy-praha/).

Mnoho menších obchodov s krmivom ponúka možnosť kúpiť si do vlastného obalu navážené krmivo z veľkého vreca, čo môže byť zaujímavé pre majiteľov malých psíkov. No je tu riziko, že mech s granulami bol už dlho otvorený, čo znižuje kvalitu granúl. Na našom trhu je niekoľko značiek, ktoré svoje granule balia do papierového obalu, niektoré používajú oxo-bio-degradovateľný plast, o ktorom sa môžete prečítať nižšie v článku, alebo aj také, ktoré používajú samostatné plastové a papierové vrstvy, ktoré vieme od seba oddeliť a vytriediť do košov na separovaný odpad.  Čisto papierový obal majú napríklad granule značky Yoggies, Beco (iba pri 2 kg balení) a Naturavetal. Pri výbere mokrého krmiva siahnite radšej po konzervách, ktoré sa dajú dobre recyklovať a vyhýbajte sa kapsičkám, ktoré majú kombinovaný materiál.

Pamlsky

Nájdite obchod, v ktorom ponúkajú nebalené pamlsky na kusy alebo váhu. Možnosť takto nakúpiť má dnes už veľa obchodov od veľkých reťazcov až po malé obchodíky so zvieracími potrebami. Zvieracie maškrty si viete vyrobiť bez väčších ťažkostí aj sami doma. Na internete je množstvo receptov napríklad na psie sušienky. Ako pochúťky a taktiež zábava môžu psíkom poslúžiť rôzne sušené mäsá, šľachy, sušené hovädzie alebo bravčové uši, ale aj parohy, ktoré sa väčšinou v obchodoch predávajú bez obalu a ide navyše o čisto prírodný produkt.

Exkrementy

Ak máte doma bylinožravé zvieratko, jeho výkaly môžete bez problémov kompostovať v kompostovisku. Výkaly mäsožravých zvierať sa dajú tiež za určitých podmienok kompostovať, ale tento kompost nesmie byť použitý na hnojenie rastlín, ktoré plánujete konzumovať.

Výkaly mäsožravých zvierat môžu obsahovať vajíčka rôznych parazitov a pôvodcov rôznych chorôb, ktoré môžu byť prenosné aj na človeka, preto je potrebné pri kompostovaní zabezpečiť teplotu nad 65°C po dobu najmenej 6 dní. Výkaly je možné v určitom množstve zahrabávať aj do zeme ( max 10 ks) do hĺbky 15-20 cm a ľahko vždy zasypať vápnom [1]. Viac o kompostovaní exkrementov a o tom ako si takýto kompostér postaviť si môžete prečítať tu: http://www.kompostuj.cz/vime-jak/vyrobte-si-komposter/komposter-psich-exkrementu/ .

Pri výbere mačacej podstielky uprednostnite prírodné podstielky, napríklad ílové (bentonitové), drevené, kukuričné,...Vyberajte také, ktoré sú balené v papieri, nie v plaste a kupujte väčšie balenia namiesto viacerých menších.

Každý psíčkar vie, že musí po svojich psíkoch výkaly zbierať. Na trhu existuje viacero značiek, ktoré ponúkajú bio-degradovateľné a degradovateľné vrecká na psie výkaly. Ich reklamy majú dokonca slogany typu „skoncujme s plastom“ a podobne. Pri téme vreciek na výkaly sa trochu pozastavíme a vysvetlíme si základné pojmy:

Bio-degradovateľný – znamená to, že sa produkt v prirodzenom prostredí pôsobením mikroorganizmov (baktérií, húb, rias) úplne rozpadne. Maličké mikroorganizmy vedia zužitkovať častice bioplastu, hlavne uhlík a dusík ako potravu. Bio-degradovateľnosť neurčuje dobu rozpadu a ani to, či po ňom nezostanú toxické rezídua.

Degradovateľný – znamená, že pri určitých prírodných podmienkach sa výrazne zmení chemická štruktúra plastu, pričom stratí niektoré vlastnosti. Ide tu hlavne o to, že sa plast rozpadne na menšie čiastočky. Vyrábať plast, ktorý sa ľahšie rozpadne na drobné časti je vzhľadom na globálny problém všade prítomných mikroplastov, niečo čo by sme určite nemali podporovať.

Oxo-bio-degradovateľný – ide o tradičné plasty na báze fosílnych palív  (polyetylén, polypropylén, polystyrén...) s prídavkom aditív, ktoré pôsobením UV žiarenia alebo ohrevom spôsobia, že sa plasty rýchlejšie rozpadajú na kúsky. O tom, žeby sa tieto plasty po čase kompletne rozložili pochybujú ako odborníci tak aj samotný priemysel bioplastov, ktorý sa od nich dištancuje. [2]

Výkaly po psíkoch môžete zbierať napríklad lopatkou, vkladať ich do vedierka s viečkom a po príchode domov výkaly spláchnuť v záchode a vedierko umyť. Ďalším spôsobom je používať papierové vrecká s kartónovou lopatkou. Na trhu sú aj vrecká vyrobené zo škrobu, ktoré sú alternatívou ku platovým vreckám a sú pre životné prostredie menej škodlivé. Známa značka vreciek na výkaly Beco Bags, ktorá doposiaľ predávala len plastové vrecká s pridaným aditívom na urýchlenie rozpadu nedávno predstavila novinku – vrecká zo škrobu (na obale je napísané Plant Based).

Zábava a oddych

Pri výbere hračiek sa vyhýbajte plastovým a uprednostňujte tie, ktoré sú vyrobené z prírodných materiálov (drevo, bio bavlna, ľan, konope). Taktiež si viete hračky vyrobiť napríklad zo starých a zničených ponožiek.  Pri pelechoch uprednostňujte prírodné materiály pred umelými. Všímajte si, či sa dá poťah pelechu prať a či je kvalitne ušitý. Na internete môžete nájsť návody, ako si pelech vyrobiť napríklad zo starého svetra alebo pneumatiky.

Mačacie stromy/škrabadlá vyberajte vyrobené z kvalitných materiálov. Tie, ktoré sa bežne predávajú v obchodoch majú len málo kedy odopínateľný poťah, ktorý by sa dal vyprať v práčke alebo vymeniť za nový. Postavte si mačací strom sami alebo vyhľadajte lokálneho stolára a vyrobte ho z dreva a prírodných materiálov. Ako škrabadlo môže bez problémov poslúžiť aj hrubší konár obmotaný sisalovým vláknom.

Domčeky pre vtáky a hlodavce by mali byť taktiež z prírodných materiálov a nie z plastu. Hlodavce všetko rady okusujú a plast by im mohol ublížiť. 

Na výrobu jednoduchej hračky poslúžia aj staré ponožky.

Hygiena

Mnoho psov a mačiek kúpať vôbec netreba, lebo starostlivosť o svoj kožúšok zvládajú sami. Každému majiteľovi domáceho miláčika sa občas stane, že sa mu  zvieratko v niečom vyváľa alebo na seba niečo vyleje a vtedy často obyčajná čistá voda nestačí.  Na trhu už existuje viacero tuhých šampónov pre zvieratká, ktoré sa predávajú úplne bez obalu, prípadne len v papierovom obale, a ktoré majú zároveň prírodné zloženie a sú bez zbytočnej chémie. Takéto produkty ponúkajú napríklad značky Soaphoria, Petfarmfamily a Mylo. „Šampón“ pre svojho psíka/mačičku si môžete vyrobiť aj sami. Ako inšpiráciu môžete skúsiť tieto recepty:

  1. Dva hrnčeky teplej vody, štvrť hrnčeka prírodného saponátu na riad alebo prírodného sprchového gélu, pol hrnčeka octu (ideálne bieleho). Treba dávať pozor aby sa nedostal do očí a srsť treba dôkladne opláchnuť vodou.
  2. Na suchú kožu: ovsené vločky rozmixované na múku, pol hrnčeka sódy, teplá voda podľa potreby. Vodu prilievame až dokým nebude mať šampón konzistenciu kaše.

 

Zdroje:

[1] http://www.kompostuj.cz/vime-jak/vyrobte-si-komposter/komposter-psich-exkrementu/
[2] Ch. Plamondonová a  J. Sinha.2015, Život bez plastov. 1. vydanie. Vydavateľstvo Citadella, 2018. ISBN 978-80-8182-118-9.