predchádzanie vzniku odpadov

Vianoce šetrné k prírode

Počas vianočných sviatkov vyprodukujeme až dvojnásobné množstvo odpadu ako v iných častiach roka. Niet divu, predvianočný čas je pre predajcov obdobím najväčších tržieb, priemerne na osobu nakúpime dary takmer za 250€. Ďalších 250€ dávame na výzdobu, jedlo atď., potom z toho jedla tretinu vyhodíme. Radi dávame aj prijímame, každý šiesty Slovák sa pri tom aj zadĺži. Je to aj dôsledok reklamných kampaní, ktoré začínajú pár mesiacov pred Vianocami a vrcholia nákupnými orgiami typu Čierny piatok, ktorý trvá nie deň, ale aj týždeň. Počas Vianoc pribúda najviac prípadov depresií a samovrážd. Takmer každý druhý človek prežíva stres, z týchto sviatkov radosti a pokoja. A odpadu.

Možno by sme ich mohli prežívať skromnejšie, uľaví sa nielen prírode, ale možno aj nám. 

Aby bol Deň trvalej udržateľnosti každý deň...

Počas roka si pripomíname rôzne dni, ktoré majú inšpirovať k ekologickému životu v súlade s možnosťami našej planéty. Deň Zeme (Earth Day), ktorý sa každoročne oslavuje 22. apríla už od roku 1969, má za cieľ upozorňovať širokú verejnosť na nutnosť ochrany životného prostredia. Tento deň začali sláviť v Amerike, v roku 1990 sa k jeho oslave pripojil zvyšok sveta, keď sa stal Medzinárodným dňom Zeme. Deň prekročenia kapacity Zeme (Earth Overshoot Day) nemá pevne stanovený dátum, ale každý rok sa určuje podľa miery prekročenia úrovne, nad ktorou už spotrebávame viac zdrojov, ako je planéta schopná doplniť za rok. Deň trvalej udržateľnosti (Sustainability Day) sa koná každú poslednú októbrovú stredu. Sú aj ďalšie, menej známe dni, čo je však dôležité: mali by sme sa usilovať, aby sa ich posolstvo stalo našou každodennosťou.

Spoločnosť, ktorá žije trvalo udržateľne, uspokojuje svoje potreby bez toho, aby ohrozovala schopnosť budúcich generácií uspokojovať svoje potreby. K takej spoločnosti máme veľmi ďaleko - znečistenie, globálne otepľovanie, strata biodiverzity, to všetko narastá, priamo úmerne s tým, ako stúpa naša "životná úroveň" a početnosť. Všetci by sme si priali, aby sa naše deti mali ešte lepšie, bez toho aby sme si niečo museli odopierať. Príroda nám však hrozí a pri súčasnom vývoji je možné, že až ona nám nastaví limity, ktoré môžu byť pre spoločnosť bolestivé. Možno by sme mali prehodnotiť svoje potreby, žiť jednoduchšie a skromnejšie. Potom sa budeme približovať k trvalej udržateľnosti. Skúsme to, krok po kroku.

Bez plastu

Plasty sú syntetické materiály, ktoré boli objavené v 19. storočí. Vďaka svojim vlastnostiam sa ich využitie rýchlo rozšírilo a postupne sa stali jednými z najpoužívanejších materiálov. Je nepochybné, že majú pre spoločnosť množstvo výhod, ale zároveň predstavujú záťaž pre životné prostredie a v končenom dôsledku môžu ohrozovať aj zdravie organizmov, vrátane človeka.

Dovolenka šetrnejšia k prírode

Masový turizmus má na mnohé miesta na Zemi devastujúci vplyv. Mali by sme sa zaoberať výberom dovolenky a snažiť sa o taký spôsob cestovania a dovolenkovania, ktorý bude mať čo najmenší negatívny dopad na prírodu. Spísali sme pre vás tipy, ktoré vám v tom môžu pomôcť. 

Konferencia ZERO WASTE SAMOSPRÁVY 2023

22.02.2023

Má vaša samospráva problémy s veľkým množstvom nevytriedených odpadov a hrozí vám výrazné zvyšovanie nákladov na odpadové hospodárstvo? A čo tak zaviesť Zero Waste stratégiu vo vašej obci? Urobilo tak už takmer 500 samospráv v Európe. Najlepšie z nich triedia až 93 % svojich odpadov. Staňte sa súčasťou programu Zero Waste Cities, ktorý vám v tom podá pomocnú ruku. Príďte a dozviete sa viac!

Ako ďalej s obehovým hospodárstvom

02.03.2023

minulom článku sme si predstavili „obehové hospodárstvo“ ako alternatívu k „lineárnemu hospodárstvu“  a  ako nevyhnutnosť cesty pre záchranu udržateľnosti života na našej Zemi. Tiež sme si vysvetlili, že energetické zhodnotenie odpadov sa podľa hierarchie odpadového hospodárstva nachádza na predposlednej priečke a nemalo by byť súčasťou riešenia smerom k obehovému hospodárstvu a už vôbec nie na ceste k udržateľnému hospodárstvu.

Čo viete o odpadoch a znečistení?

Informácie o znečisťovaní prírody sa dajú podať v online podobe aj hravejšou formou. Pripravili sme pre vás sadu kvízov nielen pre voľný čas. Kvízy sú určené pre širokú verejnosť, ale môžeze ich využiť aj vo vyučovacom procese. Sú automaticky vyhodnocované, takže žiaci sa dozvedia kde urobili chybu a môžu si kvízy skúšať až dovtedy, kým ich neurobia na jednotku :)

Každý rok si druhú májovú sobotu pripomíname Svetový deň pre spravodlivý obchod FAIR TRADE

V dnešnom konzumnom svete považujeme veci, ktoré používame, aj potraviny, ktorými sa živíme za samozrejmosť. Väčšinou sa nezamýšľame nad tým, odkiaľ pochádzajú, kto a za akých podmienok ich vyrobil. Pravdou je, že tieto podmienky nie sú vždy spravodlivé. Často sa za blahobytom rozvinutých krajín skrýva nedostatok a zneužívanie chudobných ľudí v rozvojových krajinách.  Mnoho obyvateľov v týchto krajinách pracuje v nezdravých podmienkach, za odmenu, ktorá nepostačuje ani na zabezpečenie základných ľudských potrieb. Preto vznikol koncept spravodlivého obchodu – fair trade, ktorý dáva príležitosť na rozvoj a slušné živobytie ľudom z najchudobnejších krajín sveta.

Ekologický Valentín

Na deň sv. Valentína sa niektorí tešia, iní ho považujú za zbytočnosť. Pravda je, že by sme mali svojim blízkym dávať celoročne najavo, ako nám na nich záleží a nečakať len na jeden deň, ktorý symbolizuje konzumný spôsob života. Či už ste sa rozhodli prekvapiť svoju lásku, alebo člena rodiny darčekom na Valentína, alebo mu chcete urobiť romantické prekvapenie v hociktorý iný deň roka, prinášame vám tipy, ktoré by vám mali pomôcť vymyslieť prekvapenie bez zbytočného odpadu a čo najviac šetrne k našej planéte.

Stránky