spolupráca s obcami

Spolupráca s ďalšími samosprávami na zefektívňovaní odpadového hospodárstva

15.06.2023

V poslednom období pribudli tri nové samosprávy, ktoré prejavili záujem o spoluprácu na zefektívňovaní odpadového hospodárstva s našou organizáciou. Sú nimi Vráble, Streženice a Vinica. Prebehli už aj prvé stretnutia, na ktorých sme spoločne identifikovali problémy, potenciál a možnosti ako niektoré z týchto problémov vyriešiť. Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

Marcové aktivity Priateľov Zeme – SPZ v obciach

31.03.2019

V marci uskutočnili Priatelia Zeme – SPZ 24 prednášok pre verejnosť o odpadoch a domácom kompostovaní. Na prednáškach odzneli informácie o tom, ako správne nakladať s odpadmi v obciach, ako kompostovať a využívať kompost na záhradách, ale aj ako sa v obciach triedi odpad a ako bude málo triediacim obciam narastať poplatok za skládkovanie odpadov. Postupne navštívili obce Plášťovce, Hažín, Stanča, Sirník, Biskupice, Paština-Závada, Košické Oľšany, Nová Polhora, Višňové, Strečno, Sady nad Torysou, Hrašovík, Horný Hričov, Ľubica, Hviezdoslavov, Beniakovce, Ladce, Vajkovce, Ploské, Budimír, Chocholná-Velčice.

Prednášky a diskusie pre verejnosť o tom, ako žiť bez zbytočných odpadov, uskutočnili Priatelia Zeme – SPZ počas filmového festivalu Ekotopfilm v mestách Veľký Meder a Trebišov; v rámci projektu o.z. ŽI:VA v Bánovciach nad Bebravou a v obci Nová Bošáca v rámci aktivity Zóna bez peňazí.

Viacerými aktivitami pokračovala aj spolupráca Priateľov Zeme – SPZ s mestom Partizánske na tvorbe Stratégie nakladania s komunálnymi odpadmi v Partizánskom. Na stretnutiach pracovnej skupiny preberali možnosti zapracovania prvkov Zero Waste do stratégie, zintenzívnenia informačných aktivít a podpore komunitného kompostovania.

Intenzívnejšie sa rozbehla spolupráca Priateľov Zeme – SPZ s obcou Chocholná-Velčice. Boli vykonané viaceré informačné aktivity (na škole a pre verejnosť), stretnutie s poslancami, na ktorej spoločne s JRK Slovensko predstavili systém evidencie odpadov na úrovni domácností.
V rámci spolupráce s Mikroregiónom nad Holeškou na príprave Koncepcie smerovania k nulovému odpadu Priatelia Zeme - SPZ spracovávali a vyhodnocovali informácie o systémoch nakladania s odpadmi jednotlivých členov združenia.

Novembrové aktivity Priateľov Zeme – SPZ v obciach

04.12.2018

V novembri navštívili Priatelia Zeme – SPZ množstvo obcí, v ktorých pomáhali so zlepšovaním systémov nakladania s komunálnymi odpadmi a vzdelávaní verejnosti.

V obciach – Malé Ripňany, Kotrčiná Lúčka, Mojš, Hričovské Podhradie, Lutiše, Dolný Hričov, Dolná Tižina, Hôrky, Liptovská Porúbka, Stráža, Lysica, Bitarová, Rosina, Brezany, Chocholná-Velčice, Kostolná-Záriečie, Turie, Adamovské Kochanovce, Štvrtok, Melčice-Lieskové, Porúbka, Ivanovce, Rajec a Drietoma prednášali a diskutovali o domácom kompostovaní ako o najjednoduchšej a najúčinnejšej forme predchádzania vzniku zmesových odpadov.

V Poprade a Žiline prednášali a diskutovali s verejnosťou na tému Domácnosť bez odpadov a v Komárne všeobecne o nevyhnutnosti a možnostiach pri zavádzaní Koncepcie Zero Waste.
V Bratislave pokračovali v aktivitách v Programe na rozvoj komunitného kompostovania. Stretávali sa s novými komunitami a riešili administratívne náležitosti, aby mohli v decembri budovať nové komunitné kompostoviská.

Aj v Partizánskom sa posunuli o krôčik ďalej v projekte participácie verejnosti na tvorbe „Stratégie nakladania s komunálnymi odpadmi v Partizánskom“. Vyhodnocovali dotazníky a pripomienky verejnosti k systému nakladania s komunálnymi odpadmi v meste.

Októbrové aktivity v obciach

03.11.2018

V októbri Priatelia Zeme - SPZ uskutočnili množstvo aktivít, ktorých cieľom bolo zlepšiť nakladanie s komunálnymi odpadmi v jednotlivých obciach a mestách.

V Hontianskej Vrbici, Stupave, Turzovke, Gbeľanoch, Nededzi, Hornom Hričove, Krasňanoch, Ovčiarsku prednášali pre verejnosť o domácom kompostovaní. V Novom Tekove prednášali a diskutovali o tom, ako predchádzať vzniku odpadov a ako ich správne triediť a kompostovať.
V Bratislave-Lamači uskutočnili prednášku spojenú s diskusiou o komunitnom kompostovaní. V rámci projektov podpory komunitného kompostovania sa stretli v Bratislave zo zástupcami ôsmych komunít, ktoré majú záujem o zriadenie komunitného kompostoviska pri bytových domoch.
V Handlovej a Topoľčanoch s verejnosťou diskutovali o biologických odpadoch a kompostovaní v meste.
V Púchove, Trenčíne, Galante, Malackách prednášali a diskutovali na tému Domácnosť bez odpadov.
V Hontianskej Vrbici vykonali analýzu zmesových komunálnych odpadov.
V Dlhom nad Cirochou pokračovali v informačnej kampani o domácom kompostovaní, tentoraz spôsobom „od domu k domu“.
V Partizánskom pokračovali ďalšími aktivitami v projekte participácie verejnosti na tvorbe „Stratégie nakladania s komunálnymi odpadmi v Partizánskom“. Tentoraz uskutočnili prieskum medzi verejnosťou o ich spokojnosti so systémom nakladania s odpadmi v meste a zbierali sme podnety verejnosti na jeho zlepšenie.
V rámci spolupráce s Mikroregiónom nad Holeškou na príprave Koncepcie smerovania k nulovému odpadu, zozbierali prvé informácie o systémoch nakladania s odpadmi jednotlivých členov združenia a začali ich vyhodnocovanie.

Obec Palárikovo úspešne smeruje k nulovému odpadu

Príklad Palárikova úspešne vyvracia mýty typu „ľudia nemajú záujem“„nie je odbyt pre vytriedené suroviny“„je to príliš drahé“, „nie je možné dosiahnuť 50 % mieru recyklácie komunálnych odpadov“, ktoré používajú mnohí lobisti, politici a zástupcovia samospráv, aby zakryli svoj nezáujem, neschopnosť a snahu o zakonzervovanie súčasného nevhodného spôsobu nakladania s komunálnymi odpadmi (KO) na Slovensku.

Reforma odpadového hospodárstva v obci Chocholná-Velčice

Tento príklad ukazuje, že obce majú dostatok právomocí a možností, aby dokázali upraviť miestny systém nakladania s odpadmi do stavu, ktorý je akceptovaný pôvodcami, dosahuje nadpriemerné výsledky v oblasti zhodnocovania komunálnych odpadov (KO) a šetrí peniaze samospráve a občanom.

Priatelia Zeme – SPZ rozbehli v Chocholnej-Velčiciach ďalšiu zaujímavú aktivitu

03.07.2014

Tentoraz je to súťaž „Nádoba bez bioodpadu“. Jej cieľom je takouto netradičnou formou motivovať domácnosti, aby kompostovali biologické odpady, ktoré vznikajú v domácnosti a na záhrade. Branislav Moňok a Lenka Beznáková budú domácnostiam radiť, ako správne kompostovať, ale aj pravidelne im kontrolovať nádoby na zmesový komunálny odpad. Podmienkou pokračovania v súťaži totiž je, že v tejto nádobe sa nesmie biologický odpad nachádzať. Tí, ktorí v súťaži zotrvajú až do konca, budú mať možnosť vyhrať hodnotné ceny. Výhercovia budú vylosovaní na verejnej akcii nazvanej „Kompost párty“.
Súťaž sa uskutočňuje v rámci projektu „Povedzme si všetko o kompostovaní!“, ktorý je podporený Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom prostredníctvom Programu Aktívne občianstvo a inklúzia, ktorý realizuje Nadácia Ekopolis v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska a SOCIA – nadácia pre sociálne zmeny.

Priatelia Zeme – SPZ prednášali v obci Topoľnica

28.06.2014

Prednáška, ktorá bola realizovaná v spolupráci s Obecným úradom v Topoľnici, sa týkala domáceho kompostovania. Odzneli na nej však aj informácie o nelegálnych spôsoboch nakladania s odpadmi – spaľovaní odpadov v domácnostiach a čiernych skládkach odpadov. Účastníci boli do prednášky aktívne zapájaní a podnecovaní na diskusiu. S Branislavom Moňokom sa porozprávali o tom, čo sa môže kompostovať, ako správne kompostovať a aj ako využiť vyrobený kompost na záhrade.
Prednáška sa uskutočnila v rámci projektu „Povedzme si všetko o kompostovaní!“, ktorý je podporený Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom prostredníctvom Programu Aktívne občianstvo a inklúzia, ktorý realizuje Nadácia Ekopolis v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska a SOCIA – nadácia pre sociálne zmeny.

Stránky