Dnešné dieťa má pri narodení v tele 300 chemikálií, ktoré naši starí rodičia v tele nemali. Prichádzame s nimi do styku každodenne. Nachádzajú sa v rôznych výrobkoch a materiáloch. Ukladajú sa v našom tele a ich celkové účinky na zdravie nepoznáme vôbec, alebo ich len odhadujeme. V EÚ sa vyrobí vyše 2400 druhov chemikálií, ktorých produkcia pri každej z nich prekračuje množstvo 1000 ton. Iba pre 10% z nich sú dostupné údaje o ich rakovinotvorných účinkoch a pre 20% máme informácie o ich vplyve na plodnosť. (Zdroj: EEA)

Drogéria a kozmetika – čo sa nezmestilo do reklamného času

Reklama nás núti brániť sa proti armáde nebezpečných baktérií. Pozrime sa však na našu zbraň – čistiace prostriedky s obsahom chlóru, kyselín a iných chemikálií. Chceme byť krásni a zdraví vďaka kozmetike? Môžeme, ale musíme si vybrať tú pravú. V bežnej drogérii a kozmetike sa spolu môže nachádzať až 5000 rôznych látok, ktoré sa skrývajú pod pomenovania ako parfum, detergent, zjemňovač, farbivo, čo znie menej odstrašujúco.

Dráždivý chlór v čistiacich prostriedkoch, bielidlách...

Jeho vdýchnutie môže viesť k podráždeniu sliznice, bolesti hrdla, kašľu, vyššie dávky až k zástave dýchania. Používať chlór v bežnej domácnosti je prinajmenšom zbytočné. Nežijeme v nebezpečnom laboratóriu, stačia čistiace prostriedky bez obsahu chlóru. Chlór spôsobuje problémy životnému prostrediu a zdraviu už pri samotnej výrobe, preto by sme mali jeho použitie dobre zvážiť.

Triklozan v antibakteriálnych mydlách, zubných pastách, deodorantoch, ústnych vodách...

Triklozan (Triclosan) je látka, ktorá má antibakteriálne účinky. Štúdie potvrdzujú jeho bioakumulatívne vlastnosti – hromadí sa v organizme a spôsobuje poruchy hormonálneho systému a vývojové poruchy u detí. Aj kvôli rozšírenému používaniu triklozanu narastá odolnosť baktérií voči antibiotikám.

Vyvoňaná domácnosť

Vôňa kvetín, sušených bylín či ovocia – to už nie je „in“ – potrebujete osviežovač vzduchu. Arómy, parfumy (často pod označením „fragrances“) sú súčasťou celej škály drogérie. Toto označenie však zahŕňa vyše 4000 rôznych väčšinou syntetických látok, preto nie je možné určiť o akú konkrétne ide. Americký národný inštitút pre pracovnú bezpečnosť a zdravie už v roku 1989 ohodnotil 2982 druhov týchto látok ako škodlivých pre zdravie. Sú medzi nimi alergény, spúšťače astmy, látky ktoré vplývajú na centrálny nervový systém a ovplyvňujú správanie.

Vedeli ste, že...

  • každodenne nalíčená žena „zje“ za svoj život okolo 2 kg rúžu? Tak sa do jej tela dostávajú syntetické oleje a vosky – deriváty ropy, farbivá na báze uhoľného dechtu, parfumy.
  • pravidelné farbenie vlasov syntetickými farbami zvyšuje riziko rakoviny? Farby na vlasy väčšinou obsahujú formaldehyd, olovo, amoniak, deriváty uhoľného dechtu (www.lesstoxicguide.ca).

Čo môžeme urobiť:

  • Skúsme znížiť používanie čistiacich prostriedkov a kozmetiky. Väčšina z nich je luxus a výdavky na ne by vytrhli z chudoby množstvo ľudí v rozvojových krajinách.
  • Uprednostňujme 100 % prírodnú kozmetiku a ekologické čistiace prostriedky.
  • Používajme viac ocot, sódu, mydlo, kyselinu citrónovú na čistenie kúpeľne a kuchyne, alebo ekologické čistiace prostriedky.
  • Vyvarujme sa bežnému používaniu antibakteriálnych prostriedkov.
  • Nepoužívajme chlórové čistiace prostriedky.
  • Ak musíme použiť chlór (alebo chlórový prípravok), nemiešajme ho s inými prípravkami s obsahom kyselín a amoniaku a poriadne vetrajme.

Nebezpečné plasty

Rozoznajme PVC od iných plastov 

PVC je plast, ktorého výroba a zneškodňovanie spôsobuje veľké problémy životnému prostrediu kvôli obsahu chlóru. Recyklovateľný je len v obmedzenej miere. Z PVC sú vyrobené niektoré potravinové fólie, tégliky, dózy, hračky, kancelárske obaly, rukavice, obaly šampónov, sprchovacie závesy, plastové obrusy a pršiplášte. Ďalej je to väčšina plastových okien, vonkajších žalúzií, podlahových krytín, platobných a čipových kariet, káblov, vodovodných potrubí... 
Predaj hračiek z PVC kvôli obsahu zmäkčovadiel - ftalátov je v EÚ zakázaný pre deti do troch rokov. Tie isté ftaláty však môžu byť stále súčasťou zdravotníckych pomôcok a obalov potravín. Ftaláty sa z týchto výrobkov ľahko uvoľňujú ohýbaním alebo teplom, dostávajú sa či už jedlom cez obaly potravín alebo cmúľaním hračiek do organizmu. Najčastejšie poškodzujú mužský reprodukčný systém, štítnu žľazu, pečeň, obličky, ale aj vyvíjajúci sa plod.

Sú všetky dojčenské fľaše bezpečné?

Polykarbonáty sú tvrdé plasty, ktoré sú nebezpečné najmä ako obaly potravín. Z nich sa hlavne teplom uvoľňuje nebezpečný bisfenol A (BPA). Ten ovplyvňuje hormonálnu sústavu, vyvoláva zmeny reprodukčného systému a oslabuje imunitu. Rizikové sú najmä dojčenské fľaše, z ktorých sa bisfenol A uvoľňuje tým viac, čím je vyššia teplota nápoja a tiež nádoby na potraviny, ktoré sú zohrievané v mikrovlnnej rúre. Voľným okom sa nedá zistiť, či nádoby obsahujú bisfenol A. Dnes sa už výrobcovia na výrobku „chvália“, že bisfenol A ich výrobok neobsahuje. Väčšina výrobkov bez takéhoto označenia však túto látku v sebe má.

Čo môžeme urobiť:

  • Uprednostňujme drevené a textilné hračky, nekupujme hračky v čínskych obchodoch alebo „obchodoch za 1 €“, nekupujme plastové hračky pre deti do troch rokov vyrobené v Číne.
  • Snažme sa deťom vymyslieť a vyrobiť naše originálne hračky z bezpečných materiálov.
  • Všímajme si označenie obalov potravín a nekupujme tie balené v PVC.
  • Vyhýbajme sa používaniu plastových dojčenských fliaš, používajme sklenené, alebo s označením bez bisfenolu A. 
  • Ak máme plastové fľaše, nelejme do nich horúcu vodu a nápoje.
  • Neohrievajme jedlo v mikrovlnke v plastových nádobách.

Nebezpečné vybavenie domácnosti

Aby nám dom nevyhorel

Do väčšiny elektroniky, čalúneného nábytku, matracov a ďalších výrobkov sa pridávajú brómové spomaľovače horenia. Tieto látky sa však ľahko uvoľňujú a dostávajú sa do organizmu. Boli zistené v domovom prachu, krvi aj materskom mlieku. Ovplyvňujú štítnu žľazu a hormonálnu rovnováhu a sú vysoko rizikové hlavne pre vývoj mozgu počas vnútromaternicového vývinu. Dnes však už existujú firmy, ktoré tieto látky nahrádzajú bezpečnejšími. 

Vymieňame nábytok a koberce 

Z väčšiny z nich sa uvoľňuje formaldehyd. Trvá to aj niekoľko rokov, preto je veľmi dôležité v miestnostiach s novým nábytkom a kobercami pravidelne a dôkladne vetrať. Formaldehyd sa nachádza aj v mnohých ďalších produktoch, izolačných materiáloch, v nekrčivých látkach... Vzniká tiež biochemickým rozkladom (v organizme) aspartámu, umelého sladidla v žuvačkách a diétnych nápojoch. Vyvoláva alergické reakcie, bolesti hlavy, bolesti v hrudníku, chronické problémy, nespavosť. Laboratórne testy potvrdili súvislosti so vznikom rakoviny a poškodením DNA.

Variť na teflónovej panvici?

Pri vysokých teplotách alebo poškodení povrchu sa z nej môžu uvoľniť perfluórované látky. Používajú sa na výrobu nelepivých povrchov a nepremokavých materiálov. Nájdeme ich najmä v kobercoch, topánkach, nábytku, športových a turistických odevoch, povrchoch panvíc a riadov (teflón). Patria k najrozšírenejším toxickým chemikáliám, ktoré boli zistené v organizmoch po celej planéte. Vyvolávajú vrodené anomálie, narúšajú hormonálny a imunitný systém a funkcie štítnej žľazy. 

Čo môžeme urobiť:

  • Uprednostňujme prírodné materiály, ktoré nie sú ošetrené toxickými látkami.
  • Kupujme nábytok z dreva alebo si ho dajme vyrobiť, alebo taký, ktorý deklaruje, že neobsahuje nebezpečné látky.
  • Ak si kúpime „klasický“ koberec, nábytok z drevotriesky, miestnosti pravidelne a intenzívne vetrajme aspoň jeden mesiac. Neumiestňujme tieto výrobky do izby, kde spí bábätko.
  • Neumiestňujme elektroniku do spální, detských izieb. Snažme sa minimalizovať jej použitie. Pravidelne vetrajme miestnosti s elektronikou. 
  • Pri varení v teflónových riadoch sa snažme obmedziť dĺžku varenia aj teplotu, pri dlhšom varení za vysokej teploty miestnosť vetrajme.
  • Pred použitím nového oblečenia alebo posteľnej bielizne ich preperme v horúcej vode. Nekupujme oblečenie z nekrčivej látky.
  • Nekupujme podozrivo lacné výrobky z dovozu, bez slovenského návodu na použitie. Pozorne čítajme etikety, zloženie výrobku.

Ďalšie informácie